avatar

У Херсоні зустрічалися журналісти, блогери, громадські діячі та експерти із шести країн, щоб утворити «Нові горизонти добросусідства»

в блог Місцеві медіа
0

З 20 по 23 червня у Херсоні проходив міжнародний транскордонний медіа семінар «Нові горизонти добросусідства», в якому взяли участь представники незалежних інформаційних спільнот із України, Росії, Грузії, Польщі, Молдови та Білорусі. Сама назва поважного зібрання медійників засвідчила головну мету – обговорити нові можливості інформаційної співпраці на транскордонному рівні та утворити постійно діючу Платформу медійного партнерства, яка б об’єднала активні незалежні інформаційні спільноти як країн Євразійського простору, Кавказу, так і Центральної, Східної та Західної Європи.

«Ідея не нова – зустрітися, обговорити та запланувати спільну інформаційну діяльність на Пограниччі наших країн, – говорить організатор міжнародної зустрічі, голова правління Центру інформаційних досліджень та ресурсних послуг «Меридіан» Олександр Лавринович. – Проте вона якісно різниться від попередніх транскордонних медійних зустрічей, що відбувалися в Україні до цього часу у межах різних проектів і програм. По-перше, зустрічі тоді, до 2014 року, мали разовий і двосторонній характер і відбувалися в умовах мирного часу, то тепер в умовах військової агресії в Україні та інформаційної війни у медіапросторі набагато складніше (або майже не можливо) підтримувати чи налагоджувати, наприклад, діалог із російськими партнерами у силу багатьох причин і факторів, також не існує тісної співпраці із журналістами, наприклад, із країн «Вишеградської четвірки», втрачені контакти із білорусами, не всі журналісти у Молдові можуть розібратися із ситуацією в Україні, а братня Грузія зайнята своїми проблемами. Якщо щиро признатися, то і в самій Україні не все так просто із інформаційними полями особливо на пограниччях із сусідніми країнами. Ця зустріч заклала початок не разової, а вже постійної співпраці і має системний та багатосторонній характер – це вже точно. І це засвідчив сильний склад учасників із Росії, Грузії, Молдови, Білорусі, України та Польщі. По-друге, в цю зустріч закладалося більше значень, смислів та змісту аніж у всі попередні відповідно до тих викликів, що повстали перед нами сьогодні. Нам потрібно було зустрітися в Україні у потрібному місці і у потрібний час, познайомитися та утворити той магнетизм правдивого поля інформації, щоб пізніше до нас приєднувалися інші медійники із різних країн, котрі виступають проти поширення ненависті та брехні, розпалювання ворожнечі та розповсюдження негативних стереотипів у медіа. Це відбулося у Херсоні. По-третє, нам вдалося утворити теплу атмосферу довіри і товариськості без міжнародних посередників і «нейтральних територій», маю на увазі складні питання діалогу із росіянами. Ми зібралися в Україні і були відверті, і щирі перед собою, з добрими намірами, переповнені надіями, озброєні знаннями і досвідом. І результат не забарився – був створений дуже важливий контент зустрічі – презентації, дискусії, коментарі, ідеї, планування, стратегії і найважливіше – довіра і взаємоповага. Все відбувалося «на одному диханні». А це вже якісно новий формат, оскільки об’єднує одночасно однодумців і професіоналів, котрі працюють на результат».

Головним питання зустрічі було те, як протидіяти неправдивій інформації та розвивати інформаційну співпрацю на Пограниччі. На нього давали відповідь незалежні експерти із України, Польщі, Грузії, Молдови, Росії та Білорусі. Розглядалися успішні медіа стратегії та практики подолання негативних стереотипів, неприязні та мови ворожнечі в медіа на прикладі діяльності польсько-німецького Клубу журналістів «Під Стереотипами» (Щецін-Берлін), грузинської медіа організації «Атінаті», а також інформаційних мереж Центру інформаційних досліджень «Меридіан», зокрема, недавно утвореної блогерської мережі «Місцевий блогер» (Дніпро-Львів-Херсон).

Під час роботи медіа семінару російські експерти презентували тему «Канали доставки альтернативної інформації в Росії». Відбулася загальна фахова панельна дискусія «Транскордонні можливості співпраці та обміну досвідом незалежних інформаційних спільнот. Як подолати негативні стереотипи і не боятися один одного: погляди, коментарі та досвід представників незалежних информацийних спільнот, мереж країн Центральної, Східної Європи, Росії і Кавказу».

Сьогодні не достатньо виправдовуватися чи фіксувати брехню, обороняючись від пропаганди. Настав час прямих медійних контактів між журналістами, блогерами, громадськими діячами та експертними середовищами. Потрібно оперативно відповідати правдою на брехню та застосовувати законодавчі механізми знешкодження інформаційних диверсій дії пропаганди – з таким висновком погодилися всі учасники транскордонного медійного семінару.Сам факт появи міжнародного медійного десанту в одній із гарячих інформаційних «точок» півдня України – Херсоні та ще й із участю російських представників (що є великою рідкістю для сьогоднішніх реалій в умовах російської агресії на Сході України) свідчить про те, що вже на часі розбудова прямих інформаційних контактів між незалежними інформаційними спільнотами, що протидіють інформаційній агресії у своїх країнах через активізацію міжнародної мережевої інформаційної співпраці.В умовах інформаційної війни проти України вперше на українському інформаційному майданчику у такому якісному і кількісному складі зібралися незалежні медіа експерти, журналісти та блогери із Грузії, Молдови, Білорусі, Росії та Польщі, щоб одного боку, подолати навіяний пропагандою страх сприйняття України ззовні, а з іншого – об’єднати спільні зусилля, щоб позитивним досвідом транскордонної співпраці протистояти неправдивій інформації у своїх країнах, бо тільки об'єктивно поінформовані, надійні та добрі сусіди спільними зусиллями можуть здолати неправду та злий умисел недоброзичливої пропоганди.


Семінар проводився в межах програми «Транскордонні можливості інформаційної співпраці та обміну досвідом незалежних інформаційних співтовариств журналістів, блогерів та громадських лідерів у протидії неправдивій інформації» Центру інформаційних досліджень «Меридіан».
1 коментар RSS
avatar
Дякую організаторам за цю зустріч. Нині ловлю себе на тому, що сам досі мав певні стереотипи щодо ситуації у наших сусідів. Шкода лише, що з білоруськими колегами не вдалося відкрито й повноцінно поспілкуватись)
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.